Ako stihnúť prejsť Londýn za 4 dni ???

Chceli by ste niekde odísť na predĺžený víkend, ale neviete sa rozhodnúť kam??? Zaleťte si do Londýna. Londýn je asi najkozmopolitnejšie mesto, aké v Európe môžete nájsť.


Letenky: Na ktoré letisko letieť??? Myslím, že tu už nehrá veľkú úlohu blízkosť letiska k centru mesta, keďže tu máme nízkonákladové spoločnosti, ktoré lietajú prevažne na vzdialenejšie letiská. Existuje hneď niekoľko možností. Z Bratislavy lieta pravidelná linka spoločnosti Ryanair Bratislava - Londýn (Stansted), ktorá lieta každý deň a niektoré dni dokonca aj dvakrát do dňa. Z neďalekej Viedne lieta spoločnosť EasyJet hneď na dve letiská a to na Londýn Gatwick a Londýn Luton.  Z Brna lieta spoločnosť Wizz Air na letisko Londýn Luton.  Takže možností je viac ako dosť - už stačí nájsť najvýhodnejšiu letenku :)Ubytovanie: Ceny ubytovania záležia od štvrte, ktorú si vyberiete. Ak idete viacerí, môžete si prenajať byt cez airbnb, alebo si vybrať nejaký hotel, hostel cez www.booking.com alebo www.trivago.sk. Každý z nás má iné preferencie, preto to necháme na vás, ktorý si vyberiete. Nemusíte si vyberať hotely priamo v centre, dostupnosť metrom tu je skvelá, takže sa nemusíte báť vybrať aj ubytovanie trochu ďalej od centra (avšak nie až príliš, aby ste zase nestrávili v metre väčšinu času :))

Náš tip: Odporúčame hladať si ubytovanie v zóne 1 až 2 v blízkosti zastávky metra, ušetrí vám to veľa času a aj keď to môže byť trochu drahšie, ušetríte čas aj peniaze na doprave.

Inak vedeli ste, že Londýn je najbezpečnejším mestom pre ženy? Ukázali to najnovšie prieskumy. Takže sa nie je čoho obávať. Kľudne sa možete vybrať na predĺžený víkend aj dve kamarátky, alebo ak nikoho nezoženiete, môžete sa vybrať aj sama :)

Doprava: V tomto meste je fakt geniálna a vzhľadom na to, koľko ľudí prepravuje je rýchla, čistá a bezpečná. Nebudete mať problém sa v nej zorientovať. Najrýchlešia doprava je metro - Underground alebo hovorovo Tube. Dajú sa kúpiť aj jednorázové lístky, ale odporúčame si hneď po príchode kúpiť Oystercard, nabiť si ju kreditom a bezproblémové cestovanie sa môže začať - už si len stačí naštudovať plán metra. Ak chcete Londýn vidieť z autobusu, s použitím Oyster Card nikdy nezaplatíte za autobusy viac ako 4,50 libry za deň (v podstate po precestovaní 4,50 libry sa vám prestane odpočítavať kredit).
Druhou možnosťou je  zakúpiť si papierovú Day Travel Card, táto karta tiež neplatí len na metro, ale aj typické anglické autobusy "doubledecker", na ktorých keď sa budete voziť na druhom poschodí budete mať prehliadku mesta ako bonus :)) Táto karta platí 24 hodín a túto kartu si zakúpite za 12,90 libier. Oplatí sa vám, ak viete, že sa budete často presúvať MHD, najmä metrom.  Mapu celého londýnskeho metra si môžeš stiahnuť - TU

Čo všetko sa sa teda dá stihnúť za 4 dni??

Stihnúť Londýn za 4 dni je asi nemožné, preto všetky bedekre odporúčajú najmenej týždeň na spoznávanie mesta (a aj to je podľa nás málo). Preto predtým, ako sa tam vyberiete, naplánujte si to vopred a povedzte si, čo by ste chceli vidieť, aby ste potom neboli sklamaní. Vyberte si miesta, ktoré chcete navštíviť a potom si pozrite kde sa v Londýne nachádzajú, aby ste nechodili z jedného konca na druhý a tak stratili veľa času prestupmi a cestovaním. Ponúkame vám náš plán, ktorý zahŕňa nielen hlavné pamiatky, ale aj miesta, na ktorých zažijete pravú Londýnsku atmosféru. Náš plán je na predĺžený víkend, ktorý trvá od štvrtku do nedele. 

1. deň
Záleží aj od príchodu, ale ak prídete do Londýna dopoludnia alebo okolo obeda, môžete sa ísť hneď ubytovať a vyraziť do ulíc. 
Prvá cesta môže smerovať k jednej z najznámejších pamiatok Londýna - nádhernému britskému parlamentu s vežou, v ktorej visí legendárny zvon Big Ben. 
Potom sa môžete prejsť popri Temži až k najznámejšiemu ruskému kolesu Londýna - London eye (odporúčam si lístky zarezervovať dopredu, lebo sú tam veľké rady dokonca sa dá kúpiť kombinovaný lístok na vstup cez deň a večer, alebo i môžete kúpiť kombinovaný lístok na viaceré atrakcie :)) Večer sa môžete vydať k najznámejšiemu mostu v Británii a tým je Tower Bridge, aj vysvietený má svoje čaro.

2.deň
Najnáročneší deň pre vaše nohy :) Odporúčame začať pri Buckinghemskom paláci, pokračovať na najfrekventovanejšie námestie v Londýne a to na Trafalgarské námestie. Ďalej navrhujeme potúlať sa v uličkách štvrti Covent Garden, kde si môžete sadnúť na kávičku alebo si dať niekde obed a už v tejto štvrti nájdete obchody so značkami od výmyslu sveta. Cez Piccadelly Circus sa dostanete až na Oxford street, kde sa môžete vyblázniť na nákupoch :) (veď ísť do Londýna a nič si nekúpiť,to by bol hriech :)) Najvýhodnejšie nákupy sú v období zliav, ale pripravte sa na to, že tam bude miliarda ľudí.
3.deň
Môžete si privstať a vybrať sa na najznámejšie trhy v Londýne na Portobello road. Prídu si na svoje všetci milovníci trhov, vintage kúskov a dobrého jedla.  Nájdete tam všetko, čím je Londýn tak výnimočný - rozmanitosť za každým rohom. Ulica je veľmi dlhá, preto ak chcete prejsť všetko, vyhraďte si celé dopoludnie. Poobede sa môžete vydať do štvrte Shoreditch na známu ulicu Brick Lane, kde sa v sobotu tiež konajú trhy a nájdete tam obchodíky s módou miestnych návrhárov, vintage obchody, kaviarničky.
4.deň
Program posledného dňa v Londýne program je ovplyvnený vašim odletom, ale pokiaľ odlietate až neskôr. môžete sa vydať do asi najznámejšie múzea voskových figurín v Európe a možno aj na svete. Ak si to naplánujete dopredu dá sa kúpiť aj kombinovaný lístok so vstupom na London eye za výhodnejšiu cenu.
Ak uprednostníte "vyššie umenie", existuje hneď niekoľko možností. Nádherná National Gallery na slávnom Trafalgar Square, plná klasických diel slávnych autorov. Naproti tomu milovníci moderného umenia určite nevynechajú Tate Modern, ku ktorej sa dostanete príjemnou prechádzkou od katedrály sv. Pavla cez Millenium Bridge (most výhradne pre peších).
A ak ste trochu vedeckejšie typy, môžete sa vydať do Greenwich k nultému poludníku. Potom už len niekde si dať rýchly obed a zamieriť na autobus, ktorý vás odvezie na vaše letisko.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára