5 + 2 islandského kávopiča


Reykjavík v ničom nezaostáva za tým, čo si predstavujeme pod severským štýlom. Momentálne vyhypovaný hipsterský minimalizmus ovládol trh s kaviarňami na celom svete, avšak tu máte akýsi dôvod im to všetko uveriť. Kávu takmer vôbec nepijem, ale na cestách je práve kaviareň niečím, kde si všímam ľudí a zvyknem navštíviť každý deň jednu. Vždy inú. Takže pridávam pár tipov na osvedčené kaviarne v Rekyjavíku. Všetky podniky na Islande sú nefajčiarske a celkovo je fajčenie značne vytláčané na okraj. Anglicky sa dohovoríte úplne s každým (a na slušnej úrovni) a samozrejmosťou je úplne všade aj platobný terminál.  Na zdravie... (čo sa hovorí pri káve?)


1. CAFE BABALÚ
Hneď prvú spomeniem kúzelnú kaviareň odporujúcu severským štandardom dreva a kovu. Zvonka vyzerá minimálne ako detský kútik, veselý žltý domček usmievajúci sa cez celú ulicu. Jej interiér možno v najlepšom prípade nazvať nepredvídateľným, keď sa v jednej chvíli môžete cítiť ako v urbánnom bistre, chvíľu ako v staničnom bufete a onedlho zas ako na návšteve u babičky. Výzdobu by som prirovnala bratislavčanom známej, už bohužiaľ zosnulej, Vinárni pod Brezou. Je tam VŠETKO. A pod všetkým myslím jelenie hlavy, samovar, postavičky z Flinstonovcov, motocyklové helmy, plagáty, plyšové zvieratká a tapisérie. Zázračne všetko spolu funguje, k tomu pridajte výbornú kávu a famózny cheesecake a dostanete neočakávanú zmes niečoho, odkiaľ nebudete chcieť odísť. Niekoľko menších jedál, wifi a super priateľská obsluha k tomu ako bonus. Kaviareň nájdete len pár krokov od kostola Hallgrímskirjka smerom k moru. 2. TÍU DROPAR
Seversky minimalistická kaviareň, ktorú ľahko prehliadnete. Nachádza sa síce priamo na hlavnej nákupnej ulici Laugavegur, avšak treba vojsť do malého dvorčeka a zísť do pivničných priestorov. Príjemný, jednoduchý podnik, ktorý sa na nič nehrá a fantastické chai latté! Dobrý výber vína a lokálnych pív (ktoré sú lacnejšie než dovozové, takže treba vyskúšať). Samozrejmosťou sú aj jedlá. Podnik je maličký a k večeru už pomerne plný. 

P.S. Podľa ich webu sú momentálne zavretí, ak máte niekto bližšie info, dajte vedieť!3. KAFFI VÍNYL
Hneď ako som sa o tejto kaviarni dozvedela, vedela som, že ju musím omrknúť. Platní mám doma skoro rovnako veľa ako topánok a celkovo som fanúšikom týcho čiperných čiernych točiacich sa koliesok. Nachádza sa na frekventovanej ulici ležiacej paralelne s promenádou Laugavegur, takže ju nájdete poľahky. A ak nie podľa mapy, tak podľa fešákov sediacich vonku na lavičke a fajčiacich svoje ubalené cigarety. Priestor je menší, tematicky vyzdobený a na rozdiel od množstva iných kaviarní, ktoré sú častokrát obsadené z vačšej časti ľuďmi s notebookmi, tu sedia skôr partie kamarátov. Prípadne osamelí jazdci diskutujúci s barmanom o hudbe. Bola som tam ani nie hodinku a vedela som všetko o tom, kde sa koná aká párty expatov, aký štýl hudby sa bude hrať a či platí BYOB alebo nie :) Takisto predávajú nahrávky lokálnych hudobníkov. Ok, káva nie je tá najlepšia akú som kedy pila, ale vidieť, že podnik robia ľudia od srdca. A ďalším bonusom je čisto vegetariánska a vegánska kuchyňa. 4. STOFAN KAFFIHÚS
Kým doteraz sme spomínali kaviarne skôr maličké a domácke, Stofan je presný opak. Fantastické miesto, rozkladajúce sa na dvoch poschodiach typicky severského zeleného domu. O miesto na sedenie sa tu báť nemusíte a to platí aj o kvalite toho, čo vám príde na stôl. Príjemná a sympatická (čítaj pekná mužská) obsluha, výborná káva, príjmená nevtieravá hudba a pekný minimalistický drevený interiér. Klasikou sú dobré jedná a vyhlásené raňajky. Kaviareň je trochu od ruky, v blízkosti Starého prístavu, odporúčam vziať bicykel (a na ňom vlastne odporúčam ísť úplne všade ;))5. REYKJAVÍK ROASTERS
Asi najznámejšia a najvychytenejšia (teraz už sieť kaviarní v počte dvoch kusov) kaviareň. Baterka na mojom telefóne vypovedala službu a ja som sa rozhliadala po niečom, pri čom som si povedala - tak toto je to povestné nordic-wooden-eco-hipsta-raw-caffee-chia miesto. Častokrát však takéto pomerne generické miesta kladú dôraz na kvalitu a to je presne to, čoho sa tu dočkáte. V Reykjavík Roasters pražia vlastnú kávu a je to aj cítiť, je bezkonkurenčne najlepšia v meste. Súčasťou je aj cofee shop, takže trochu toho zázraku si môžete odniesť aj domov :) V Reykjavíku sú tieto kaviarne dve - jedna kúsok od Hallgrímskirkja a druhá paralelne s Laugavegur. Plus dva bonusy, ktoré sa síce nazývajú kaviarňami, ale ide v nich primárne o jedlo a kávu som nemala.

CAFE LAUNDROMAT
V tomto prípade naozaj nomen omen, a tento podnik je spojený s verejnou práčovňou. Pôvodom dánsky projekt rozšírený aj do Reykjavíku ponúka pomerne veľký priestor s úžasnou tematickou výzdobou a množstvom kníh. Obsahom menu sú predovšetkým burgre a sendviče ale nesmierne dobré a nie je to hovädzia klasika, ktorú by človek od burgra očakával. Dala som si "steak sandwich", teda sendvič s rib eye steakom, rukolou, karamelizovanou cibuľkou, hranolkami a bolo toho veľa a bolo to proste mňaaam. Cena cca 20 Eur čo je - samozrejme na islandské pomery - úplne v pohode priemerná cena za hlavné jedlo. A stálo za to! Zároveň majú aj veľmi bohatý výber raňajok, obsluha je blesková a veľmi ústretová. Preklikajte si fotky ny webe, jednoducho utešené miesto. Nájdete ich v rušnom centre kúsok od prístavu.   

CAFE LOKI
Áno, ochutnala som hákarl. V podniku hneď vedľa kostola Hallgrímskirkja s perfektným výhľadom na túto rozporuplnú stavbu. Je povestný tým, že je to jedno z miest, kde môžete ochutnať neslávne známeho fermentovaného žraloka, aka hákarl. Môžete si dať celé menu - ideálne tanier s výberom z rôznych rýb alebo len degustačný kúsok, ktorý som zvolila - päť kúskov tejto lakocinky. Čašníčka vám ho prinesie, podá odporúčania typu "nedýchať nosom", "poriadne požuť", "nedýchať vôbec" aby si potom prišla po záverečné hodnotenie.  A ja hovorím - nebolo to AŽ TAK zlé. Nepotrebujem si to zopakovať, ale omdlievačky a grcačky sa nekonali. Čašníčka ma pochválila, že som statočnejšia ako niektorí muži. Ak však môžem niečo bez váhania odporučiť, tak je to ich domáci žitný chlieb, ktorý je taký dobrý, že sa nebo trasie. Choďte do toho!
 KATE.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára